All posts by Matt Beckenham

Elite track and field coach, 2000 Olympian

2021 FIT4FUN COACHING

FIT4FUN Sprints and Jumps Coaching is back for 2021

With new qualified Coaches Claire Roberts and Nick Donaldson

FIRST SESSION IS FREEAges: 10-15yr

For more information contact Claire

E: mattybfit4fun@gmail.com

M: 0477 131 310

OR simply complete the nomination survey via https://www.surveymonkey.com/r/J22VC6D

VITAL INFORMATION

Location: AIS Track, Bruce*

Session Time: Tuesday and Friday 4:00-5:00pm

Cost: 2 sessions per week $150 monthly OR Cost: 1 session per week $100 monthly

Coaches: Claire Roberts, Nick Donaldson – MattyB and/or Melissa may attend some sessions

These sessions aim to provide technical instruction and guidance in a fun, positive environment.

During these sessions, all athletes will have exposure to the following: Starts, sprinting technique, basic strength activities, long and triple jump plus other generalskill development and technique work.

At this stage, these sessions will NOT have any specific throwing, hurdles or high jump elements to it.

* You need to purchase training tickets from AIS pool reception and present to AIS staff to enter the site. You must also adhere to all AIS COVID-19 guidelines and protocols.

FIT4FUN Background

Founded by Olympian & IAAF Level 5 Master coach Matt Beckenham almost 20 years ago

This program has developed a reputation for professionalism and results including multiple national champions and 14 Australian representatives such as Olympians Melissa Breen, Lauren Boden and Brendan Cole

It is hoped that MattyB’s FIT4FUN junior squad athletes will one day develop into elite athletes in their own right and progress into the Senior Development or the extremely exclusive Elite squad in the future.

2019/20 MBD Squad

MBD is proud to announce the squad of athletes for 2019-20 season.

The squad is likely to have multiple representatives at the upcoming World Championships (able and para) and then all eyes will then be on Tokyo for the Olympic and Paralympic Games in 2020.

All athletes will be chasing personal bests during the Australian domestic season which will be highlighted by ACT Champs, Open and Junior nationals and Stawell Gift.

There is an exciting young group of athletes in the MBD Development squad (age 13-17) with several tracking towards the Elite squad by the time they turn 18.

2019/20  MBD Squads

MBD Elite (18+)

MBD Squad (18+)

MBD Development Squad (13-17)

*Athlete Performances tracking to elite squad

If you are interested in applying for any of the squads please send an email of interest to Matt Beckenham at mattybdept@gmail.com

2019 Coles ACT Champs squad results

This slideshow requires JavaScript.

A superb weekend of athletics has wrapped up in Canberra with 3 exciting days of competition at the Coles 2019 ACT Athletics Championships.

The squad was represented by 14 athletes and we witnessed multiple PB’s and a medal tally of 24 including – 15 Gold, 3 Silver and 6 Bronze. It was also fantastic to see so many of the squad who weren’t competing out there supporting everyone.

Thank you to ACT Athletics and all officials, volunteers and helpers for their contribution to another hugely successful event. I am proud to see our association’s showcase event being so well supported with over 700 athletes entered this year.

Highlights

  • 30 year old Lauren Wells runs a World Championship in the 400m Hurdles with 55.47 and also backs this up with a new PB in the 200m 23.47.
  • Jordan Shelley runs a new PB and goes within inches of running of running sub 21 seconds with 21.01
  • 4 Gold for Molly Sturgiss in under 18 age group

Gold Medal (including 1st ACT athlete)

  1. Lauren Wells – Open 400m Hurdles
  2. Lauren Wells – Open 200m (1st ACT)
  3. Jordan Shelley – Open 200m (1st ACT)
  4. Tom Agnew – Open 100m (1st ACT)
  5. Sarah Blizzard – Open 100m (1st ACT)
  6. Sarah Walsh – Open Para Long Jump
  7. Sarah Walsh – Open Para 100m
  8. Tamara Hotten – Under 20m 100m
  9. Molly Sturgiss – Under 18 400m Hurdles
  10. Molly Sturgiss – Under 18 100m (1st ACT)
  11. Molly Sturgiss – Under 18 200m (1st ACT)
  12. Molly Sturgiss – Under 18 400m
  13. Charlotte Nicholson – Under 16 100m (1st ACT)
  14. Charlotte Nicholson – Under 16 200m (1st ACT)
  15. Charlotte Nicholson – Under 16 400m (1st ACT)

Silver Medal (including 2nd ACT athlete)

  1. Helen Pretorius – Open 100m (2nd ACT)
  2. Alesha Bennetts – Under 16 200m
  3. Alesha Bennetts – Under 16 400m

Bronze Medal (including 3rd ACT athlete)

  1. Adam Farlow – Open 100m (3rd ACT)
  2. Adam Farlow – Open 200m (3rd ACT)
  3. Chandler Leydon – Under 18 100m (3rd ACT)
  4. Alesha Bennetts – Under 16 400m
  5. Alesha Bennetts – Under 16 Long Jump
  6. Alesha Bennetts – Under 16 200m Hurdles

Full results http://members.iinet.net.au/~actathletics/Results/Season2018_19/Championships/T&F_Championships/Web/